Üvegből készült téglákat készítettek 3D-nyomtatóval, és majdnem olyan erősek, mint a beton
Egy kutatócsoport egy speciális 3D nyomtató segítségével építőkocka szerű üvegtéglákat alkottak, amelyek szilárdsága a betonéhoz hasonlítható, ráadásul nagy szerepük lehet a hulladék újrahasznosításában.
Michael Stern, az MIT kutatója szerint az üveg, mint anyag, általában megtéveszti az embereket, de szerintük ez egy remek lehetőség arra, hogy megreformálják az építészetet, számolt be a New Atlas. Stern cége kifejlesztett egy speciális 3D nyomtatót, amely képes additív módon, azaz rétegről rétegre téglákat készíteni olvadt üveg felhasználásával. Az elemek nyomtatásához Stern és csapata szóda-mész szilikátüveget használt, amely a leggyakoribb fajta az iparban.
Üvegből készült téglákkal vágnának vissza a környezetszennyezésnek

Képernyőfotó: Massachusetts Institute of Technology (MIT)/YouTube
A téglák nyolcas alakúak, így íves építési projektekhez is felhasználhatják őket. Az aljukon két csatlakozójuk van, amelyek lehetővé teszik, hogy a legókockákhoz hasonlóan egymásba illeszkedjenek. Nyomtatás után a csapat egy ipari hidraulikus présbe helyezte őket, ahol kiderült, hogy majdnem olyan erősek, mint a betontömbök, azonban még tartósabbak lettek akkor, amikor a csatlakozókat aluminiumból készítették hozzájuk.
Építésükkor a körforgásos építés is fontos szempont volt, mivel újrahasznosított üvegből készültek, illetve, feladatuk végeztével szétszedhetők és azonnal újra beépíthetők. Ráadásul, ha a téglák önmagukban nem működnek egy új projektben, az üveg beolvasztható és 3D nyomtatással más formájúvá alakítható, hogy megfeleljen az elvárásoknak.
Kaitlyn Becker, az MIT gépészmérnöki tanszékének adjunktusa aktívan részt vett a téglák fejlesztésében. Elmondta, hogy izgatottan várja, hogy az olyan anyagok, mint az üveg, végre teret nyerjenek a modern építészetben, különösen annak pozitív tulajdonságai és újrahasznosíthatósága miatt, ugyanis amíg nem szennyezett, az üveg szinte a végtelenségig újrahasznosítható.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
10 ezer éve kihalt óriásfarkast hoztak vissza az életbe a tudósok
Visszakerült Magyarországra Kossuth Lajos ritka dagerrotípiája
Édes hazugság? – Ezt okozhatják a mesterséges édesítőszerek a szervezetünkben
A tudósok szerint a Hold sötét zugaiban ott lapul az élet – de vajon mi vittük oda?
Négy űrturista csapódott a Csendes-óceánba egy magánrepülés után – VIDEÓ
Walt Disney testét valóban lefagyasztották halála után és elrejtették a Disneyland alatt?